


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 175 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 33.3 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 2.695 nF |
| Continuous Drain Current (ID) | 40 A |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
| Gate Charge | 31 nC |
| Drain to Source Resistance | 6.5 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
Stock: 588
Distributors
pcbx
Unit Price$1.31403
Ext.Price$1.31403
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.31403 | $1.31403 |
| 10 | $0.91392 | $9.13920 |
| 25 | $0.90325 | $22.58125 |
| 50 | $0.89271 | $44.63550 |
| 100 | $0.88229 | $88.22900 |
| 300 | $0.86327 | $258.98100 |
| 500 | $0.84467 | $422.33500 |
| 1000 | $0.82586 | $825.86000 |
| 3000 | $0.81641 | $2449.23000 |
| 5000 | $0.80706 | $4035.30000 |
